Transamerika

14. prosince 2013 v 9:30 | Říjnová |  Co mé oko shlédlo
Tak zase nějaký ten film, když bude brzy to volno. Není to typ filmu, ani téma, které bych já běžně vyhledávala. Ale taky to sem patří a i když jsem z první půlky byla docela rozpačitá, nakonec to bylo celkem dobrý.

Už je to asi měsíc, co jsem to viděla, takže mi trochu vynechává paměť, ale snad svou sklerózu umluvím :D

Hlavní postavou je Bree. A nebo taky Stanley. Protože jak už název sám napovídá, Stanley je transexuál. Takže je to Sabrina. Prostě Bree. A Bree čeká, než jí její doktorka podepíše papír na operaci, na kterou už netpělivě čeká. Jenže týden před plánovanou operací zazvoní telefon. Volají z vězení a ptají se na Stanleyho, že má prý syna ve vězení a ať si ho vyzvedne na kauci.


Bree se s tím svěří své psychiatričce. Té se nelíbí, jak se k tomu staví, když dělá, jako by Stanley a celá minulost neexistovali, přestože to je její součást. A tak odmítne podepsat souhlas na operaci.

Bree se nakonec vydává do vězení, zaplatí kauci a tvrdí, že je křesťanská misionářka. Její syn, Toby, není zrovna příkladný hoch, vydělává si jako gigolo a prachy občas utrácí za drogy. Jeho matka totiž spáchala sebevraždu a tak ho vychovával nevlastní otec.

Bree se chce vrátit domů, aby stihla svou operaci a cestou chce Tobyho vysadit u jeho nevlastního otce. Cestují spolu a řeší různé neshody, což je pochopitelný, vzhledem k tomu, že jde o kluka, co bere drogy a někoho, kdo si v sobě drží velké tajemství a ještě k tomu trvdí, že je misionářka.

Když jednou nemají kde přespat, Breeina psychiatrička, se kterou se spojí po telefonu, jim zajistí nocleh u nějaké známé. Dům je plný bab a všechny jsou to transexuálky, některé jsou dokonce spolu v páru. Toby to zkousne celkem dobře, ale o Bree to pořád netuší.

Nakonec dojedou k nevlastnímu otci Tobyho, kde vyjde najevo, že Toby byl nevlastním otcem pohlavně zneužíván. Řekla bych, že někdy v téhle chvíli se s tím vším začíná Bree smiřovat. Teda s faktem, že je Toby její syn.

Pokračujou dál v cestě. Zastaví, protože Bree potřebuje na záchod. Dřepne si za auto, ale protože jsou kdesi v pustině, jsou slyšet vlci nebo co a Bree se bojí, stoupne si a v tom momentě se Toby podívá do zrcátka a vidí to. A přestane s Bree mluvit. Pak samozřejmě vybuchne, je na ní zlej a tak podobně. Nakonec se uklidní, nejvíc ze všeho mu vadí, že mu lhala.

Jeden týpek jim ukradne auto a tak se rozhodnou vydělat nějaký peníze prodejem drog, který má Toby u sebe. Ne, že by pak Bree řekl, že ty prachy co dostal, jsou za sex ve špinavým autě, ale to je asi vedlejší... mezitím se Bree seznámí s jedním pánem a ten je odveze až k Breeiným rodičům.

Tam je spoustu hádek, matka ji zavrhla, otec se podřídil matce a druhá dcera má všechno na háku. Nutno podotknout, že to není baráček, ale pěkné sídlo...
Bree jim prozradí, že Toby je její syn a zakáže jim cokoliv mu říct. Její matka si to ale vyloží po svým a začne se k Tobymu chovat jako k synovy, po kterém toužila a kterého "ztratila".

Jednou večer přijde Toby za Bree do pokoje a vyjede po ní a prostě jí řekne, že s ní chce spát. A tak mu to Bree řekne, že je jeho otec. Což zapříčiní, že se jejich cesty rozejdou, když Toby uteče.

Bree se nakonec dočká svojí operace. Mělo by to být veselý, ale to smutný, protože je tam cítit samota a zklamání na sto honů.

Naštěstí to dobře dopadne, Toby se jednoho dne objeví u dveří a vyříkají si to.

Je to zvláštní film. Není to téma, o kterém se běžně mluví, neznám žádný film. Ani nevím, co mě donutilo si to pustit. Asi zvědavost a taky fakt, že jsem před sebou měla dvě a půl hodiny cesty autobusem. První půlka mě moc nezaujala, ale pak jsem Bree fandila a chtěla, aby ji rodina přijala a aby ji přijal i její syn, když ne jako rodiče, aspoň jako člověka.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Arvari Arvari | E-mail | Web | 14. prosince 2013 v 10:16 | Reagovat

Vzpomínám si, že tenhle film jsem viděla, tuším, že tak před rokem ho dávali v televizi. Docela mě zaujal, dokonce natolik, že jsem byla vzhůru dlouho do noci, abych ho dokoukala, i když původně jsem se na něj chtěla dívat jen malou chvilku. :-D Pár věcí mi tam přišlo zvláštních, abych se přiznala, ale celkově se mi docela líbil... :-)

2 Peter Gustáv Hrbatý Peter Gustáv Hrbatý | 14. prosince 2013 v 11:43 | Reagovat

Recenzia zaujímavá ale trošku fádna, ak by si sa odosobnila od potreby vkladať obsah ale vkladať tam názor na film zo seba z tvojej duše bolo by to stokrát lepšie... 8-)

3 hellboy hellboy | Web | 14. prosince 2013 v 11:45 | Reagovat

Vypada to zajímavě:) máš skvělej blog

4 Jane Jane | E-mail | Web | 15. prosince 2013 v 22:08 | Reagovat

Ještě jsem to neviděla, ale už jsem o tom slyšela. Je pravda, že takových filmů je fakt málo...

5 mengano mengano | E-mail | Web | 17. prosince 2013 v 9:16 | Reagovat

Mně se ten film líbil, i když mi chvílemi Bree šla trochu na nervy :-)
Máš pravdu, marně pátrám v paměti, jestli si vzpomenu na jiný film s podobnou tematikou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama