Mezinárodní den boje proti homofobii

17. května 2013 v 22:22 | Říjnová |  Ten náš duhový svět
Právě dnes je ten den, 17. květen. Nevím vlastně, jestli se někde děje něco zvláštního. Kromě toho, že oficiální facebooková stránka IDAHT (Iternational Day Against Homophobia and Transphobia) je více aktivní než po zbytek roku a zveřejňují takové ty povzbuzující informace, obrázky a podobně. Už třetí rok jsem se připojila k symbolické události. Před třemy roky to spočívalo v oblečení si něco růžového. Byla sranda, jak jsme s kamarádkou přemýšlely, jestli ti, které jsme potkávaly na fakultě v něčem růžovém, se taky připojili nebo to je náhoda. Letos bylo v popisku napsáno, ať podporu vyjádříme něčím duhovým. A tak jsem se vydala poslat dva pohledy a koupit chleba a na krk jsem si dala duhové srdíčko. Stejně ho nosím dost často.

Přemýšlela jsem ale, jestli jsem se konkrétně já někdy setkala s homofobií. A na nic moc jsem nepřišla. Jeden nelichotivý komentář na deviantArtu. Je pravda, že mě to trochu vykolejilo. Ale pak jsem si řekla, že nějaký čtrnáctiletý Američan mi může ... Ale na internetu ze sebe všichni dělají machýrky. Pár diskuzí jsem absolvovala, o adopci a výchově dětí a tak podobně. A došla jsem k tomu, že to asi nemá cenu. Diskuze na internetu nečtu. Jenom mi to zvedne tlak a zbytečně se rozčílím. Ti lidi si to stejně nenechají vysvětlit a já nemám ani čas ani chuť trávit hodiny nesmyslným hádáním.


Další, taková zvláštní věc, se mě netýká přímo. Teda, já u toho nebyla, znám to z vyprávění. K tomu, že jsem lesba, jsem došla asi tak měsíc po maturitě a první člověk to věděl asi za půl roku. Teda oficiálně. Své spolubydlící, spolužačce ze střední, jsem to řekla sama s tím, aby si to zatím nechala pro sebe, že si to chci říct sama. No, evidentně si to pro sebe asi nenechala, protože informace asi začala unikat. I když je možný, že to uniklo skrz bývalý blog, ale to už je jedno. No, dostalo se to k dalším dvěma spolužačkám ze střední, které taky studují na stejné škole. S jednou máme společný obor. Na střední jsme bývaly kamarádky. A tahle ta "kamarádka" se bavila s jinou mojí kamarádkou, prostě něco vykládala, ta na ni koukala a pak vyšlo najevo, že to neví. Ta "kamarádka" se zarazila a pak pravila něco ve smyslu "Tobě to jako nevadí?". Ne, proč?

Fotka

Pak mám ještě jednu historku. Nejsem si úplně jistá, jak si to mám vyložit a mrzí mě, že jsem nereagovala trochu jinak, ale v tu chvíli mi asi nedošlo, co dotyčný řekl. Jezdím na jeden dětský tábor jako překladatelka, když tam jezdí německé děti. A je tam pan X. No dobře, kdysi dávno, před pěti lety, jsme si spolu něco začali. Ale nikdy jsme spolu nespali a jsme oba rádi. Moje kamarádka loni mohla jet jako asistentka a dostala práci v kiosku, kde prodávala dětem milkshake a párek v rohlíku. Byla jsem hrozně ráda, že ji po roce zase vidím a tak jsem prvních pár dní trávila u ní v kiosku, když jsem večer měla volněji. Nezdržovala jsem ji tam, pomáhala jsem jí. Za pár dní byl vydán "rozkaz" od pana X, že do kiosku nesmí nikdo jiný, než ta kamarádka. A taky, jestli nemám co dělat, když tam vysedávám. A pak zase nějaká poznámka a já jsem se naštvala a ruply mi nervy. A tak jsem se vrhla na pana X a řekla, že s ním chci mluvit. Co má za problém? Odpovídal obšírně. Hodně se bavím s tou kamarádkou, všichni nás vidí spolu a co když si budou děti něco myslet. Snažila jsem se mu vysvětlit, že opravdu o nic nejde a jsme jen kamarádky. Řekl, že mi to věří, ale že jde o to, jak to vypadá z venku. A děti to pak řeknou doma. To byl moment, kdy jsem cítila trochu diskriminace. Mrzelo mě, že se takhle chová zrovna on. No, asi mu vadilo, že si rozumím s jeho přítelkyní a chovám si jeho pár týdnů starou dceru. Nicméně jsem si vždycky myslela, že Němci jsou tolerantnější než Češi. Ani ta kamarádka to nechápala a byla z toho taky mimo. Musím ale říct, že další běh už bylo všechno v pohodě, dokonce nás dvě poslal samotný do lesa vydávat dětem oběd. Tam jsme se neskutečně zhádaly, protože napsala Víle nepěkný věci a já pak s nikým nemluvila a když se přicházející vedoucí ptali, co jsme si udělaly, ona jen řekla, že mám problém s milenkou. A pan X se taky hodně divil, že se spolu nebavíme, ale asi si řekl, že jde jen o nějaký holčičí kočkování. Později byl zrušen zákaz a já mohla zas do kiosku. A samozřejmě jsem si rejpla.

Já svoji orientaci nikde (skoro) netajím. Však proč taky. Mamka to moc ráda nevidí, bojí se, že budu mít problémy ve škole. Ve škole to vědí, tam se nic neutají. A co. S tím, co tam máme, to nemůže nikomu vadit. Je tam dokonce učitel, o kterém se ví, že je bi a že si dá říct. Minulý týden jsem se to snažila mamce vysvětlit, proč se s tím netajím a proč nemám problém s lajkováním všeho možnýho na fb. Tím, že to přiznám, ukážu, že se nebojím, že nemám problém to říct, všem ukážu, že na mě nemůžou. Že nemají důvod mě ponižovat, urážet nebo se do mě navážet. Protože by neuspěli, protože nemám strach. No dobře, občas jo. Ale pak si řeknu, že mi to je stejně jedno, co si kdo myslí.

Možná žiju v ideálním světě. Možná mám na očích růžové brýle. Možná nechci vidět. Mám kamaráda gaye, co dělá travesti show i na školních akcích, jako třeba maturitní ples. Nemyslím si, že to je u nás tak hrozný. Nemyslím si, že se někdy dosáhne 100% toleranci. Stejně jako se 100% netolerují rozvody, černoši, stejně jako někteří neuznávají ženy na vyšších pracovních pozicích. Neříkám, že to je v pořádku, jen bych chtěla říct, že vždycky věci musíme vidět z tý lepší stránky. Protože jinak se zblázníme.

Portugalsko schválilo částečnou adopci - sezdané páry mohou adoptovat dítě partnera
Francie povolila manželství homosexuálních párů

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 17. května 2013 v 22:59 | Reagovat

Myslím, že na vysoké se to takhle neřeší, ne? Aspoň tedy u nás na fakultě vím o několika homosexuálních učitelích (a to jde o prestižní a vážný obor), ví to o nich asi každý, ale nikdo to neřeší. Všem je to jedno. Někteří umí učit dobře, někteří hůř, ale orientaci do toho nikdo netahá.

2 Arvari Arvari | E-mail | Web | 17. května 2013 v 23:20 | Reagovat

Když někdy potkám nějaký ohnivý diskuse na facebooku, mám pocit, jako by byli homofobní snad všichni. Slova, co tam padají, jsou přímo neskutečný. Ale možná je to tím, že na netu má každej plnou hubu keců a že ti, kterejm je to víceméně jedno, spíš mlčí, než aby se vyjadřovali. Každopádně jo, v týhle republice to s homofobií není zas tak zlý. Rozhodně by mohlo bejt hůř. Ale ráda bych jednou žila v tom vážně naprosto ideálním světě, kde je každýmu fakt z duše jedno, kdo s kým spí...

3 Říjnová Říjnová | Web | 17. května 2013 v 23:29 | Reagovat

[1]: Nevím, jak se to řeší jinde, možná záleží i na učiteli konkrétně. Když se někteří dozvěděli, že naše dvě učitelky spolu žily, byly docela překvapení a prvně asi mírně vyvedení z míry, ale spíš takovej ten šok, protože se s tím předtím asi nesetkali ve skutečnosti. Pokud jde o jednoho učitele, tam si občas všichni neodpustí poznámku, ale to je už o něčem jiným.

[2]: A právě proto, že na netu mají všichni plnou hubu keců si myslím, že to nemá cenu. A taky, potrefená husa se vždycky ozve a ti co mají nejvíc keců... no nic.
Šak ono to je spoustě lidem jedno, jenže všichni vytahují jen to špatný. Úžasná byla moje teta minulý týden, když jsem jí to řekla a ona úplně roztomile, že to přece ví a že to je přece jedno :)

4 mengano mengano | E-mail | Web | 18. května 2013 v 7:09 | Reagovat

Víš, z některých diskuzí na netu mi někdy je doslova na blití. Anonymita dokáže z lidí udělat neskutečná hovada. Trochu jsem se rozohnila, že jo:)
Ale je to tak. V normálním životě jsem si všimla,že nejvíc keců mají ti , co sami mají "máslo na hlavě". Znám kluka, který by dle svých slov "všechny buzny nahnal do lágru" (opravdu je takhle blbej) a přitom je to gay. Jen neví, že se to ví.
Máš pravdu, že tolerance nebude nikdy 100%, to snad ani nejde. Obzvlášť starší generace má s tímhle pořád ještě docela problém.

5 Inny Emilly Inny Emilly | Web | 18. května 2013 v 11:17 | Reagovat

nejsem bi v tom smyslu, že bych třeba dokázala chodit s holkou, to asi ne, až tak mě to neláká. ale mít s ní něco, zkoušet a podobně.. to zas jo :D

6 Argonna Argonna | Web | 19. května 2013 v 10:02 | Reagovat

Vzdy sa najde par (alebo rovno viacero) zakomplexovancov, ktori nie su schopni akceptovat a pochopit niekoho kto je iny ako oni. Samej sa ma tato tematika dost osobne tyka. Myslim si,ze uz je to v nasich statoch s toleranciou homosexuality lepsie ako to bolo v minulosti, ale stale je na com pracovat...

7 G-Boy G-Boy | Web | 19. května 2013 v 10:06 | Reagovat

Ještě do nedávna jsem nebyl rozhodnutý, zda dokážu na tvrdo prohlásit, že jsem gay. Pak přišla jedna školní akce s mojí třídou a ještě jednou třídou, kde jsou samí kluci. Měli jsme za úkol napsat na kus papíru pět věcí, které nás vystihují. Měl jsem čtyři, tak jsem se naklonil ke spolužačce, aby mi poradila. Na posledním místě jsem měl tedy napsáno GAY. Úkol pokračoval tím, že jsme si měli zakroužkovat jedno slovo, na které jsme hrdí a nebojíme se ho nahlas prohlásit a přiznat! Bylo to právě slovo GAY, který jsem nahlas prohlásil. Srdce mi takhle moc neskutečně netlouklo dlouho, ale ve chvíli, kdy jsem to vypustil mezi lidi, čekal jsem ty pohledy, kterých se mi dostává ve škole od lidí a nějaké urážky. Ale ono nic. Byl jsem na sebe hrdý! Bylo mi fajn, cítil jsem se dobře. Omlouvám se, ale musel jsem se o tom s někým podělit.

PS. Moc pěkný článek:)) Divím se, že jsem na tento blog ještě nenarazil. Musím to tady prolistovat. :-)

8 Jane Jane | E-mail | Web | 19. května 2013 v 11:19 | Reagovat

Dejme tomu, že jsem to tak nějak slavila celý poslední týden, kdy jsem přestala tajit svůj vztah (jestli se to tak dá říct) se spolužačkou. A hlavně včera. Ještě o tom musím napsat článek :-D
Ale je fakt, že jsem nikdy neslyšela od lidí nějaký vyloženě homofobní věci; možná že jenom prostě neznám lidi, co si takový věci myslej.

9 Říjnová Říjnová | Web | 19. května 2013 v 15:39 | Reagovat

[7]: Gratuluju! Je to fajn pocit, viď, vyjít ze skříně :) Jsem ráda, že ses podělil, i od toho tady ten blog je :)
Tak doufám, že se ti tu líbí, jestli ses porozhlídl, i když je většina zaměřena spíš na holky no :)

[8]: Co co co? Jak to, že to nevím?? :D Podrobnosti!! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama