Kdyby byla heterofobie skutečná

29. dubna 2013 v 23:35 | Říjnová |  Co mé oko shlédlo
Nejprve jsem vám tady dnes chtěla popsat svůj adrenalinový a velice riskantní zážitek, při kterém jsem necítila žádný adrenalin ani strach. Asi jsem rozbitá. Ale necháme to na jindy. Chci vám totiž něco ukázat. Něco moc důležitého.

Je to krátký, dvacetiminutový fílm. Čas vám uteče rychle, takže vám ani nebude připadat, že se na to díváte tak "dlouho". Proč je to tak důležitý a proč vám to chci ukázat? Hned na začátek říkám, že si uvědomuji, že film je poněkud přehnaný. Že to je trochu zastaralý. Možná. A možná je to pravda a pořád ještě se takové věci dějou. Kdo ví. Já jsem naivní a myslím si, že takové věci se v západních a i některých "východních" zemích už nedějou. Ale jak říkám, jsem naivní.
Určitě znáte pojem "homofobie". Znamená to, že někdo někoho nesnáší jen na základě homosexuální orientace a dopouští se na něm šikany a tak podobně.
No a "heterofobie" by bylo, kdyby se to obrátilo a lidi by někoho nesnášeli jen proto, že je heterosexuál.

Film začíná momentem, kdy se dvěma maminkám narodí roztomilá holčička. Ta vypráví, jak měla spokojenou a perfektní rodinu, na její oslavě narozenin si můžeme všimnout, že všichni příbuzní jsou homosexuálové. Holčičce je pět, je na svatbě nějakých strýčků, kostel plný homosexuálů, ona drží prstýnky a naproti ní stojí chlapeček. A ona si uvědomí, že není jako její rodina, jako ostatní. Nelíbí se jí slečny, ale kluci.


Ona se tomu brání. Jednou si hrajou ještě s jednou kamarádkou a dvěma dalšími kluky. Dohadují se, jestli budou dvě maminky a kluci budou dělat, co ony řeknou, nebo dva tatínci a holky budou dělat, co oni řeknou. A Ashley navrhne, že by mohli být ona maminka a ten kluk tatínek. Její kamarádka se na ni oboří, že je nechutná, nadává jí a odejdou. A tak začne ve škole posmívání. Smějou se jí, že má ráda kluky.
Doma se zmíní o tom, že nechce chodit na fotbal, ale do dramatického kroužku. O panu učitelovi se říká, že je heterosexuál, to se mamince nelíbí. Ashley taky řekne, co se od pana učitele dozvěděla. Že Shakespeare byl hetero, že miloval ženu, ale nemohl se rozvíst se svým manželem a tak své city vyjádřil ve své hře, která se původně nejmenovala Romeo a Julio, ale Romeo a Julie.
Ve škole ji šikanujou, máčí jí hlavu v záchodě a učitel jí ještě vynadá, že by to měl říct rodičům, ať si radši najde nějakou slenču a nemyslí na nesmysly, tohle je jen fáze.
Ashley se sejde s klukem, který se jí líbí a ona jemu, ale on jí řekne, že už v tom nemůže pokračovat. Jeho starší bratr to zjistil a vyhrožuje mu. Tohle není správné, shoří v pekle. Ashley si vyprosí poslední pusu, to ale vidí její spolužačky a začne hon. Honí ji po celé škole, až nakonec doběhne do tělocvičny, kde je i bratr toho kluka. Všichni společně ji zmlátí a napíšou na čelo, že je hetero.
Doma dostane od jedné mamky vynadáno, seřve ji a pošle do pokoje. Maminky se pohádají, docela dost, protože ta jedna je proti heterosexualitě. Ashley to slyší, zavře se v koupelně, myje si čelo, prohlíží léky a nakonec se podřeže. V ten moment se podaří rodičům dostat se do koupelny a film končí vystrašenými výkřiky.

Musím říct, že mi to přišlo trochu přehnané. Trochu moc. Za sexuální orientaci se přece nemlátí, učitel to nepodporuje, tohle se přece neděje. Možná to je tím, že jsem se nikdy nesetkala se šikanou kvůli tomu, že bych byla lesba, ani nikoho takového neznám. Mám dvě, možná tři zkušenosti, které můžu označit za trochu negativní, ale ne za šikanu. Ani se o tom nemluví ve zprávách, tam se všichni vraždí kvůli špatným známkám.
Jasně, vím, pořád jsou země, kde je za tohle trest smrti. Jenže (pardon) mám takový pocit, že zemím v Africe tenhle film ani jiný nepomůže. Jsou to země uzavřené, které si do ničeho nenechají západem kecat.
Ale pak se na fb dozvím, že někde v Americe je diskriminace v podstatě povolena. A tak já nevím. Mám pocit, ne jen z tohohle, ale tak celkově, jak se o to trošku víc zajímám, že takovýhle filmy a kampaně potřebuje hlavně Amerika. Ne Evropa. Tam je šikana na školách. Bože, mě nikdy žádný učitel nešikanoval, mě učí gayové a lesby a bisexuálové, nebo co vlastně jsou. A každýmu to je úplně jedno.
Ale to je na jiný článek.
Radši se podívejte na film...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sylvana Raven Sylvana Raven | Web | 30. dubna 2013 v 1:15 | Reagovat

Na tenhle film jsem nedávno narazila a i když je trochu (trochu víc) přehnaný, pořád je to silný snímek, opravdu mě dostal.
Osobně jsem narazila na silný odpor vůči své bisexualitě především doma, u babičky, ale u vrstevníků to přešlo buď mlčením, nebo nastal údiv, ale nikdy žádná vyloženě negativní reakce. Bisexualitu a homosexualitu už většina mladých lidí bere jako normální věc, a ne něco, za co se šikanuje, a za co by se jeden styděl. Ale souhlasím, že tak je to především v Evropě. v Americe je to jiný. Na to, jaká je to "země svobody", mi v tomhle přijde hodně zaostalá. Myslím, že by tenhle film měli tamní lidi rozhodně vidět.

2 Jane Jane | E-mail | Web | 30. dubna 2013 v 15:21 | Reagovat

Hustý...

3 Hesteth Azees Hesteth Azees | E-mail | Web | 30. dubna 2013 v 19:40 | Reagovat

Síla... Nevím, co k tomu víc říct, úplně mě to paralyzovalo (hlavně mentálně). I když je to dost nadsazené, není tam nic, co by nebylo hodné zamyšlení. (Ovšem ty lidi, kteří by se zamyslet měli, k tomu asi nepřiměje nic a nikdo.)

4 mengano mengano | E-mail | Web | 1. května 2013 v 8:39 | Reagovat

Všechno je jen a jen o toleranci a zdravém rozumu. A nezapomeň na náboženství. Věřící příliš tolerancí k homosexualitě neoplývají.
Ten film je dobrý a měl by vést lidi k zamyšlení. Jen se bojím, že ti, kteří by to nejvíc potřebovali, se na něj nepodívají.

5 Lennroe Lennroe | 4. června 2013 v 18:46 | Reagovat

Náhodou jsem teď narazila na film Mulholland drive a vzpomněla jsem si na tebe, koukala jsem, že ho tu ještě v rubrice nemáš, tak mě napadlo, že ti sem napíšu, mohl by se ti líbit (taky nevím jaké se ti líbí typy, ale druhá z dvojice hlavních hrdinek mě dostala, je to kus :) )

6 Shisco Shisco | 20. dubna 2014 v 13:06 | Reagovat

Malý detail - dítě se může podle přírody, tedy tak, jak je to nejsprávnější, narodit jedině ženě a muži ;) Poněkud díra v jinak zajímavé představě

7 Shisco Shisco | 20. dubna 2014 v 13:13 | Reagovat

A ještě jedna věc - jako heterosexuál si také občas připadám diskriminovaný, třeba tím, že všichni tihle "odchýlenci" mají své hnutí, svoje pochody, neustále se o nich mluví, a z toho všeho mám pocit, že už to tak nějak utlačuje heterosexuály...
Chtěl bych třeba pochod na oslavu heterosexuality, lásky a vztahů mezi mužem a ženou, oslavu rodiny, která je jen s mámou a tátou skutečně rodinou bez ohledu na to, co si holky na holky a kluci na kluky namlouvají...
Nemám nic proti takovým, avšak jsem smutný, že na nás se zapomíná

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama