O filmu - Pourquoi pas moi?

9. září 2012 v 10:00 | Říjnová |  Co mé oko shlédlo
V překladu Proč ne já?
Komedie z roku 1999, jak název napovídá, francouzská. Děj je zamotaný a na první pohled přehnaný a přitažený za vlasy.
Pokusím se vám přiblížit děj. Pokud se v tom budete ztrácet, nezoufejte. Při sledování jsem se u toho docela dost nasmála.
Setkáváme se se skupinkou 5 kamarádů, z nichž čtyři jsou homosexuální. Ariane a Camille, které spolu chodí tři roky, Eva, která je známá skoro po celé komunitě a jejíž rodiče si myslí, že chodí se čtvrtým z nich, Nicem.
Rodiče o orientaci svých dětí nic nevědí, kromě maminky Camille a oni jim to ani nehodlají říct.
Když ale rodiče Evy neustále mluví o svatbě a dětech s Nicem, je na čase vyrukovat s pravdou. Všichni z toho ale mají noční můry a tak maminka Camille, Irene, uspořádá večeři pro všechny. Jsou pozváni rodiče celé party a přidá se k nim ještě Lilly, jejich kamarádka, která rodičům namluvila, že je lesbička a ti s tím neměli žádný problém.
A už se nám to začíná zamotávat.


Nicova maminka je slavná zpěvačka, známá po celém světě.
Rodiče Evy jsou známí toreádoři.
Arianin otec je uznávaný profesor na univerzitě zabívající se DNA, matka je jaká je.
A rodiče Lilly jsou folkoví zpěváci.
A tak se tak všichni sejdou u Camille v domě. Nico to nemůže vydržet a prozradí svou orientaci ještě před večeří. A jeho máma je naprosto v pohodě a nevypadá, že by ji to nějak vzrušovalo.
Nakonec dojde k večeři. Proslov začně Irene, mluví o tom, jak má ráda svou dceru, ať je jaká je. Pak naváže Camille, která chválí svou matku, že ji má ráda takovou, jaká je. A na konec řekne, že je lesbička. Pak naváže Ariane, řekne, že Camille miluje a chtějí spolu zestárnout. A pak Nico, Eva a Lilly.
Někteří rodiče to nemůžou zkousnout, někteří se za chvíli vzpamatují. A když už jsme u té upřímnosti, rozhodne se Nicova máma Sara a Lilliina máma Diane vyjít s pravdou ven a všem přítomným prozradí, že spolu kdysi měly románek.
Lilly to nakonec nevydrží a řekne, že lesbička není, že chtěla jen vidět reakci.
A pak už se s tím rodiče vyrovnávají po svém. Otec Ariane chce svou dceru léčit, tvrdí, že její DNA bylo napadeno, otec Lilly se smíří s tím, že jeho žena vlastně celý život milovala někoho jiného, rodiče Evy obvolávají příbuzné a zjišťují, po kom by to mohla mít, nakonec se s tím smíří. I když její maminka prohlísí, že sex dvou žen jí přijde nechutný. Na to se jí Irene zeptá, jestli jí nepřijde nechutné, když má v puse penis.
Ariane najedou získá pocit volnosti a rozejde se s Camile. Ona, Nico a její máma a Lilly nakonec odjedou do města do místního klubu. Její mámu se tam snaží sbalit nějaká žena a ona nakonec svou dceru pochopí.
Sara a Diane si povídají a nezůstane jen u povídání, stále, i po více než dvaceti letech, po sobě touží.
Camille se nakonec rozhodne jet do města za Arianou a nakonec se usmíří a padnou si radostně kolem krku.
Nico se dá dohromady s jedním fotbalistou, který se mu od začátku líbil.
A skončí to happy endem, všichni jsou se vším smíření a šťastní.

Celý film je protkán docela vtipnými dialogy. Vtipně a odlehčeně jsou tady ukázány snad všechny možné reakce rodičů na tuto novinu týkající se jejich dětí. Není to trapné, což je pro mě hlavní, protože mi je vždycky trapně za ty lidi. Není to žádná slaďárna. I tady je "střízlivá" postava a to Irene, máma Camille, která zde má úlohu udobřovačky, inteligentní osvícené ženy, která má pochopení pro své dítě i pro ostatní a vždycky řekne něco trefného, vtipného a bez obalu.

Trailer jsem bohužel nenašla...
Písnička, ve které vidíme Diane (krátkovlasá) a Saru (dlouhovlasá, exotická dáma). Při prvním kontaktu dělaly, že se neznají, touhle písničkou se to zlomilo.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Em Age Em Age | Web | 9. září 2012 v 13:28 | Reagovat

Na první pohled dost zapeklitej děj (zvlášť na pochopení v neděli), ale celkem mě to zaujalo a asi se podívám. :) Pokud to bude na uložto. :D

2 ratuska ratuska | E-mail | Web | 9. září 2012 v 13:52 | Reagovat

Děkuji za tip na nedělní odpoledne :-).

3 Luna Benuse Luna Benuse | Web | 9. září 2012 v 13:58 | Reagovat

Já francouzské filmy zbožňuji. Tento jsem ještě neviděla, ale docela mě zaujal, takže si ho brzo stáhnu. :D

4 nerrti nerrti | E-mail | Web | 9. září 2012 v 17:00 | Reagovat

Byl jsem z toho filmu dost rozpačitý. Jsem gay, takže téma mě rozhodně nepohoršilo, spíš mě pohoršila ta strašně přehnaná naivita. Film naznačuje, že homosexualita by měla být dědičná a navíc téměř přirovnává její příznaky k epidemii, vzhledem k tomu jak rychle se z téměř všech zúčastněných dam vyklubaly alespoň poloviční lesby. Nemám to příliš rád, početná homosexualita ve společnosti by měla mít svůj důvod. je jasné, že se vyhledávají ve společnosti, ale aby bylo tolik lesbických dívek v rodinách, to je zkrátka vzácné.
Vím, že to film chtěl odlehčit, jenom sem to moc nepochopil. :D Mám oblíbenější filmy s homosexuální tématikou. :)) mám asi raději to vážno.

5 Cornelia Cornelia | Web | 9. září 2012 v 17:55 | Reagovat

Zní to absolutně skvěle. (I vypadá).

6 Říjnová Říjnová | Web | 9. září 2012 v 19:20 | Reagovat

[1]: Je to tam ;)

[4]: Podle mě to film nenaznačuje. Říká to jen jeden člověk, protože o tom nic neví. Každý z rodičů má na to jiný názor, který si buď vytvořil nebo mu ho vnutila společnost. Taky musíš vzít v úvahu, že je to trochu starší film. Od té doby se leccos změnilo, i názory a náhledy lidí.
Tolik lesbický dívek v rodinách? Jen v jedné rodině byl gay a matka lesba/bi. Jinak to byly vždy jen dcery. A bylo jich tolik, že se prostě během života seznámily, měly spolu nějaký vztah a kromě orientace je spojoval i problém jak to říct rodičům. Na tom, pozvat všechny na jedno místo a říct to najednou nevidím nic špatnýho. O početný homosexualitě ve společnosti můžeš v tom případě mluvit i o gay klubech.  Asi jsi to přeci jen moc nepochopil ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama