O filmu - Circumstance (Okolnosti) 2011

29. června 2012 v 22:35 | Říjnová |  Co mé oko shlédlo
Poslední film, který jsem viděla, byl film Okolnosti. Shlédla jsem ho za velmi zvláštních okolností. Napadlo mě, že by se tak mohl jmenovat i můj příběh. Ale radši nebudeme odbočovat. Upozorňuji, že článek obsahuje zápletku a rozuzlení. Film není žádný slaďák a může vás uvést do divné přemýšlivé nálady. "Divné", zvláštní.
Výroba Francie, USA a Írán, světová premiéra Holandsko. A teď už k věci...


Ocitáme se v Íránu, ve městě Teherán. Hlavními hrdinkami jsou šestnáctiletá Atafeh z bohaté rodiny a její kamarádka Shireen, sirotek. Rodina Atafeh nijak přehnaně nelpí na dodržování tradičních hodnot muslimského náboženství co se týče postavení ženy a obecně je to na tamní poměry velmi liberální rodina. Holky se baví možná i víc, než puberťačky v Evropských zemích, možná proto, že se to nesmí. Experimentují s alkoholem, drogami a sexem.
Domů se vrací Atafetin bratr Mehran, který se zotavil z drogové závislosti. Je přímo posledlý náboženstvím a zamiluje se do Shireen, kterou je taky posedlý.


Shireen objevuje své city k Atafeh, je do ní zamilovaná a taky jí to řekne. Sem tam se objeví nějaká scéna v posteli, ale přestože je film představován jako plný sexu, nic moc tam není ukázáno. Přesto bych řekla, že v těch intimních scénách, které se objeví, je víc citu a něžnosti, než kdyby tam byl ukázán skutečný sex.
Společně se všichni vydávají na party do klubu, který se nachází v zadní části kadeřnictví. Tajný klub. Je to totiž zakázané, aby ženy chodily na taková místa. A co se nestane, vtrhne tam policejní razie, tak se všichni dají na velký útěk. Holky jedou domů taxíkem, který ale zastaví policie a zatkne je. A musí k výslechu. Ovšem nepředstavujete si výslech v evropském slova smyslu. Shireen sedí na jakési stoličce, hlavou ke zdi a vyslýchají ji dva muži. Nesmí se otočit a podívat se na ně, podsouvají jí nepravdivé věci. Atafet je na tom kvůli postavení rodičů o poznání lépe, ale ani tak se nevyhne kompletnímu "vyšetření" - dva muži, kteří ji vyslýchají, zkoumají, jestli je ještě panna.
To tatínka rozčílí, udělá scénu a nakonec pány podplatí. Shireen je na tom hůř, chudá, bez rodičů a tak se najde řešení. Provdají ji za Mehrana, který je šťastný, protože je jí pořád posedlý a vlastně to byl jeho návrh.
I když se to podle předchozího chování nezdá, tak trochu to Atafet zlomí srdce. Mehran se k Shireen chová podle svého náboženství, nedovolí ji zazpívat na rodinné oslavě s přáteli, protože přece nebude zpívat na veřejnosti. A podbně.
Shireen přijde v noci za Atafeh a snaží se ji usmířit, že její city se nezměnily. Pak se dá předpokládat, že dojde k určitému vyjádření citů.
A slovo od slova, co Shireen řekla Atafet, jí pak odcituje Mehran a dozvídáme se, že několik okamžiků, které jsme sledovali skrz kamery, si pořizuje Mehran.
Atafet se to dozví, když vleze Mehranovi do počítače a rozhodne se splnit Shireen její sen. Vydá se na letiště a pomocí úplatků koupí letenky do Dubaje. Přemlouvá Shireen, aby s ní odjela, ale Shireen se rozhodne zůstat se svým manželem...

Jak možná víte, nemám ráda Americké filmy, proto si taky vybírám podle původu. A pokud je součástí východní země, koukám na to téměř bez váhání. Už mě totiž nebaví sledovat pořád stejné slaďáky, kdy jedna balí druhou, druhá dělá drahoty, nemluví spolu a nakonec to skončí happy endem. Tomu něco chybí. Ale takovýhle "exotické" filmy v sobě "to něco" mají. Je to ta kultura, tak odlišná a přesto prolínající se s tou naší evropskou, jiné náboženství, zvyky, tradice. Film jako takový mi místy přišel trochu zmatený, občas jsem se ztratila, ale to mohlo být tím, že jsme měly špatné titluky, kde místo háčků byly čtverečky :D
Líbilo se mi, že to bylo takové okýnko do Íránského světa a i když vím, že to je drsné co se náboženství týče (šátky jsou nedílnou součástí, bez toho by to nešlo), byla jsem trochu šokovaná scénami na policejní stanici, zvlášť, když mi bylo řečeno, že tohle všechno je ještě docela slabý odvar.
Film bych rozhodně doporučila, ale není to úplně oddechovka. Ovšem pokud se nespokojíte s kde jakým brakem, bude se vám to líbit :)Nějaký jiný film?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 v. v. | Web | 30. června 2012 v 18:21 | Reagovat

Hmm... myslím že tenhle film zkouknul. Mně ai tolik spoiler nevadí, takže v pohodě...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama