O filmu: The chinese botanist's daughter

18. listopadu 2011 v 18:06 | Říjnová |  Co mé oko shlédlo
Předem upozorňuji, že tento film nemá šťastný, ani dobrý konec. I když vlastně... záleží na úhlu pohledu.
Kdybych věděla, jak to skončí, asi bych se na to nedívala. Ale si jo.

Min Li je sirotek, napůl číňanka, napůl ruska. Bydlí v sirotčinci a právě jede na stáž k nejvyhlášenějšímu botanikovi. Bydlí se svou dcerou An na ostrově. Vzájemná přitažlivost je patrná od první chvíle, až jednou dojde na sblížení tělem i duší. Byla to vlastně jen otázka času, trávily spolu veškerý čas, Min Li se učila a pomáhala An, ta jí vyprávěla o různých bylinkách.
Jednoho dne se domů vrátí Anin bratr, Dan. A na první pohled se do Min Li zamiluje a chce si ji hned vzít. Otec to podporuje, ale Min Li to odmítne. Nechce s ním být, má ráda An. Jenže An vymyslí, že když si Dana vezme, budou tak moct být pořád spolu, protože Dan se bude muset zase vrátit do armády. A tak Min Li nakonec souhlasí a chystá se velká svatba.
An je nepozorná, roztěkaná, kazí spoustu věcí a otec ji neustále hubuje, je hodně přísný a všechno chce na 200%.
Den před stavtou se An a Min Li sejdou v noci na můstku a řeknou si, že jejich panenství patří té druhé.
A pak je svatba, všichni se veselí, jen děvčata jsou smutná. Pak Min Li a Dan mají odjet na svatební cestu, An brečí u vlaku, Min Li prosí Dana, aby mohla jen s nimi a on si o ní myslí, že se snad zbláznila, když chce, aby jeho sestra s nima jela na svatební cestu...
Na svatební cestě má dojít na první společnou noc, jenže Dan přijde na to, že Min Li už není panna a tak ji škrtí, mlátí botou a nakonec ji přiváže za ruce ke stropu, ale jak je to možný, se stejně nedozvěděl. Min Li se vrací domů, jejímu tchánovi to je jedno, jedná se přece o jeho jediného syna.
Min Li a An si žijou spolu (samozřejmě i s otcem), jsou spokojeni, až do jednoho osudného večera. Otci se přitížilo a chtěl po An, aby mu donesla prášek. Ta ale nereagovala, tak se vydal do jejího pokoje. Nebyla tam. Vydal se tedy do zahrad, do altánu. Našel ji tam, spolu s Min Li, v ne zrovna vhodnou chvíli, obě nahé.
Dostal strašný vztek a chtěl Min Li něčím praštit. Jenže An vzala lopatu a praštila ho dřív. Otec dostal infarkt a pak už se dozvídáme jen z dopisu, co se stalo pak.
Než otec umřel, stačil to všechno vypovědět na policii. Min Li a An byly zatčeny a odsouzeni k trestu smrti. Min Li napsala dopis své učitelce ze sirotčince, děkovala jí za svědectví, které podala a za vše, co pro ni udělala a prosila ji, aby zaplatila za kulky, které budou použity při popravě. Popel aby pak vzala do jednoho chrámu, smíchala ho a rozprášila po krajině...

Musím říct, že jsem se z toho vzpamatovávala zbývající půl dne. Furt jsem nevěděla, co mě tak vzalo, když tam žádná poprava vidět nebyla. Ale teď, jak jsem to psala, jsem na to asi přišla. Strašně mi vadilo to týrání, to zacházení. Nemám ráda patriarchát, nadřazenost muže a ženy bez práva. Když jsem řekla, na jaký film jsem se dívala, reakce byla "chudinko" a proč se dívám na takový filmy.. Jenže na druhou stranu musím říct, že se mi ten film svým způsobem i líbil. Líbilo se mi zobrazení kultury a tradic. V každém filmu, ať už indickém nebo čínském, je nějaká postava, která zobrazuje tradici. Tady to byl otec. Rozhodně se na film nepodívám znova, ani vám ho nebudu doporučovat, že ho musíte vidět, jen říkám, že stojí za to, se na něj podívat, ale chce to trochu pevnější nervy a někoho, kdo vás pak rozveselí :-)

Francouzský film o Číně točený ve Vietnamu. Alespoň tak jsem to někde četla:)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mischa Salvatore Mischa Salvatore | Web | 18. listopadu 2011 v 18:13 | Reagovat

ahoj prosím hlásneš pro mě tady

http://vanocni.datart.cz/michaela-matouskova-si-preje-digitalni-zrcadlovka-nikon

až budeš chtít ty hlásnout, tak ti hlas samozdřejmě oplatím :-)

promiň za reklamu, taky to nemám ráda, ale v tomto případě jsem nemohla odolat :-)

2 AndyOnbekend AndyOnbekend | Web | 18. listopadu 2011 v 18:32 | Reagovat

ou, zajímavé, hodně, ale myslim, že se na to koukat nebudu, proti homosexuálům nic nemám, to rozhodně ne, ale v podtstě už vím, o co všechno ve filmu jde, protožes to všechno napsala:-)

3 Momonika Momonika | Web | 18. listopadu 2011 v 21:20 | Reagovat

Ja zas tento film zbožňujem, videla som ho trikrát a určite plánujem viackrát :)A tiež ma dostáva hudba z neho. :) Pre mňa nádherný film.

4 Říjnová Říjnová | Web | 18. listopadu 2011 v 21:42 | Reagovat

[3]: Neříkám, že není pěkný, to určitě je, je to skvěle udělaný a asi i autentický, jen si myslím, že to není pro každýho :)

5 Momonika Momonika | Web | 18. listopadu 2011 v 22:17 | Reagovat

[4]: To hej :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama