O Filmu: Ha Sodot - Tajemství

15. července 2011 v 20:41 | Říjnová |  Co mé oko shlédlo
Příběh o lásce dvou žen uprostřed centra židovského náboženství, mezi ortodoxními židy, o záchraně života, o tom, co je správné podle lidství a nikoli podle náboženství.
Čti víc:


Naomi je dcera uznávaného rabína a po smrti své matky se rozhodne oddálit svůj sňatek a přesvědčí otce, aby ji poslal na studia. Odjíždí do Safedu, městečka v horách, kde se seznámí s Michelle. Naomi díky svému otci velmi přísně dodržuje zásady svého náboženství, kdežto Michelle tam poslal otec, aby se něco naučila a zklidnila - je totiž docela volnomyšlenkářská a taky hodně tvrdohlavá a se zásadami židovství si moc hlavu neláme, nejspíš proto, že se svým otcem žila několik let ve Francii.
Jednou z povinností studentek (všechno jsou to dospělé ženy) je starat se o chudé. Naomi je proti své vůli poslána s Michelle za jednou ženou, Anouk, která byla ve Francii 15 let ve vězení za vraždu svého manžela a trpí pokročilým stádiem rakoviny. Hebrejsky neumí, jen francouzsky, proto byly poslány zrovna tyhle dvě. Mají jen donést nákup, ale nakonec jdou na čaj, což se Naomi vůbec nelíbí.
Jak spolu Michelle a Naomi tráví většinu času, začnou se spřátelovat. Od Anouk se dozvídají její příběh, postupně jim vše vypráví a nakonec dojdou k tomu, že by Anouk chtěla být očištěna za všechny hříhy. Naomi proto studuje ve všech možných knihách a sestaví pro ni zvláštní Tiknut (nebo Tinkut, nevím už přesně, jak se to jmenuje) za všechny hříchy.
Celá "akce" je velmi nebezpečná, protože ji berou i na místa, kam smí jen muži. Mezi tím vším se obě dvě velmi sbližujou a dokonce spolu stráví i jakési svátky u Naomi doma. Leží vedle sebe v posteli, povídají si, povídají, přibližují se, až se začnou líbat a milovat.
Druhý den Michelle urychleně odjíždí. Obě jsou zaražené z toho, co se mezi nimi stalo a vrací se do školy ještě před koncem svátků. Podle Bible ale není jejich vztah zakázaný a Naomi se snaží Michelle přesvědčit, že nedělají nic špatného.
Záležitost s Anouk se nakonec provalí, obě mají zakázáno tam chodit pod výhružkou vyloučení ze semináře, ale samozřejmě neposlechnou a dokonce odejdou od modlitby, aby dokončily poslední část v nemocnici, kde Anouk zemře.
Nakonec se dohodnou, že spolu budou bydlet, Naomi všechno zařídí a čeká na příjezd Michelle. Ta nakonec přijde, ale oznámí jí, že se k ní nenastěhuje, že bude s mužem, kterého potkala v Safedu a celou dobu se jí dvořil.
Ten nakonec přijde za Naomi, aby ji pozval na jejich svatbu. Naomi po něm hodí vázu a on smířeně odejde.
Stejně se ale nakonec Naomi na svatbu vypraví. A jak to mezi nimi dopadne, už vám neřeknu, podívejte se sami :-)
Mně osobně se film moc líbil, ráda se na něj podívám znova. S židovstvím se poslední dobou setkávám čím dál víc, taky možná proto mě tohle téma oslovilo, protože jsem byla zvědavá, jak tvůrci skloubili ortodoxní židy a homosexualitu. Nevím samozřejmě, jestli je pravda všechno to, co se ve filmu objevilo, ani to, jestli láska mezi ženami není zakázaná, ale láska mezi muži jo, ale celé to je pěkně zpracované a líbí se mi to, že nejde jen o Naomi a Michelle, ale také o příběh Anouk.
Celé je to v hebrejštině, je to zajímavý jazyk a některým třeba budete i rozumět, jako třeba mobil:) Můžete si procvičit i francouzštinu v rozhovorech mezi Michelle a Anouk.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lenny lenny | Web | 18. července 2011 v 11:16 | Reagovat

to vypadá dobře, ráda se na to někdy podívám a zkusím to zhodnotit svým religionistickým očkem :)

2 Sammy Sammy | Web | 20. července 2011 v 20:36 | Reagovat

Máš nádherný blog... a hlásla by jsi pro mě prosím tady? http://www.bookfan.eu/soutez-o-kindle-3/nahled/112

a promiň za reklamu :)

3 Jasmína Nocte Somniare Jasmína Nocte Somniare | Web | 9. září 2011 v 19:15 | Reagovat

To zní dobře :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama