O Filmu: Aimée & Jaguar

2. července 2011 v 19:40 | Říjnová |  Co mé oko shlédlo
Ocitáme se v Berlíně roku 1943, válka je v plném proudu, Berlín je plný trosek. Náš příběh se točí okolo Felice, židovské dívky, která se snaží přežít všelijakými způsoby a převleky. Kromě toho, že je to židovka je to taky lesbička a má vztah s Ilse. Ilse dělá posluhovačku u Lilly Wust, se kterou se brzy seznámí i Felice a začíná tak jejích zvláštní vztah. Nejprve jí Felice píše dopisy, jsou kamarádky, až jejich přátelství přeroste ve vztah.
Bylo by to všechno ale moc jednoduché. Jednoho dne se vrátí Lilliin manžel, nacistický důstojník a přistihne je. Docela mě překvapilo, že jí vynadal za nevěru, pouze a jenom za nevěru, ale nenadával jí za to, že ho podvedla s holkou (možná trošku) a neplácal nic o tom, že by se měla léčit nebo skončit v koncentráku (jako spousta takových).

Lilly se vzchopila a s dobrým pocitem mu vmetla do obličeje, že se chce rozvést. Z toho ale neměla moc velkou radost Felice, přestože ji milovala a už vůbec ne její další dvě kamarádky (třetí byla jen tak zastřelena na ulici…), protože to pro ně znamenalo velké ohrožení.
Nakonec rozvod proběhne a Felice a Lilly žijí spolu, Felice ji dokonce uvede to eL komunity a žijí šťastně.
Až do doby, kdy má nastat odjezd za hranice. Felice, Ilse a Klärchen se podařilo s pomocí jednoho kamaráda zajistit pasy a mají odjet za hranice. Felice se ale rozhodne zůstat, nechce Lilly opustit. Dokonce jí prozradí, že je židovka. Té to je ale jedno, protože ji miluje. Jsou spolu šťastné, jezdí na výlety, smějou se.
Jednou se ale vrátí domů a tam čeká gestapo. Felice byla dlouho na seznamu hledaných. Zkopali ji, zmlátili, shodili ze schodů a poslali do Terezína a pak ještě dál. Zemřela při jednom z pochodů.
Nemám ráda filmy z války, ale tenhle se mi líbil (heh, to jsem po shlédnutí napsala na fb). Válka je v pozadí, ale přesto velice důležitá.
Frau Wust mi většinou lezla na nervy, jednak mi nebyla vůbec sympatická, druhak tím svým leckdy až naivním chováním a tupostí (Za všechno můžou židi, poznám je na sto metrů… Jsem židovka… No a…)
Je zde cítit i moc gestapa, když jednu dívku prostě zastřelí na ulici, protože nemá doklady.
Zato Felice mi sympatická byla, jednak vzhledem, ale taky chováním, odvahou, odhodlaností, tím, že se nevzdávala a za každou cenu se snažila přežít, i když to bylo velmi nebezpečný. Její radost, když oznámili, že Hitler je mrtvý, až jsem tomu věřila, vzápětí přišlo zklamání, které zalilo i mě, když vtrhla k Lilly do bytu a tam bylo puštěné rádio, když zrovna promlouval Hitler, že to nebyla pravda. Lilliiny uslzené oči radostí, když říkala "On žije" ve mně vzbudily zhnusení. Nevědomost, naivita, tupost stáda…
A pokud vás překvapilo, stejně jako mě, že během války, nebo prostě v době Říše, byla v Berlíně eL komunita a napadlo vás, že to je jen ve filmu, tak věřte tomu, že ta komunita tam byla už ve dvacátých letech (Ptala jsem se na to). To taky vysvětluje LG muzeum v Berlíně ;D

Stáhnete na uloz.to i v češtině:)

Tohle je skutečná událost. Tady něco o knížce:
http://www.iliteratura.cz/Clanek/14579/fischer-erica-aimee-a-jaguar
Knížku jsem si půjčila v knihovně, zatím jsem se k ní nedostala.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 fresh-cream fresh-cream | Web | 4. července 2011 v 16:35 | Reagovat

To je dost šílenej film... Tou válkou asi. (Z G filmů je z tohohle období Bent a Un amour á taire a všechno je to šílený) celkově se mi asi ale nelíbila ani jedna z hlavních představitelek - chovaly se asi dost nepravděpodobně. Jinak je tam perfektní to jak se fotěj - ten foťák je naprosto perfektní...

2 Říjnová Říjnová | Web | 4. července 2011 v 22:59 | Reagovat

[1]: Nepravděpodobně? Je to skutečnost, všechno to bylo zaznamenaný podle výpovědi Lilly Wust a všech možných lidí, kteří se kolem ní a Felice motaly a se kterými se kdy setkaly. :-?

3 fresh-cream fresh-cream | Web | 5. července 2011 v 0:05 | Reagovat

Jo jasný - to chápu, nemyslím takhle nepravděpodobně, myslím nepravděpodobně, jako nevěrohodně - ne v těch silnejch dějovejch linkách, myslím spíše jednotlivý detaily.
Ten komentář, neměl být útok... tak jestli tak vyzněl - promiň.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama