Sappho - film

21. února 2011 v 19:08 | Říjnová |  Co mé oko shlédlo
Předem upozorňuji, že tato recenzce, kritika nebo co chcete, obsahuje děj filmu, abyste si pak nemohli stěžovat;) Ale pokud znáte alespoň stručně příběh Sapfó, lesbické básnířky, jak je nazývána, znáte i děj filmu.
Film je natočen na motivy právě o této básnířce, jak už název vypodívá. Hlavní hrdinka se jmenuje, tradá, Sapfó a přijíždí se svým novomanželem Philem na řecký ostrov Lesbos, kde se chystají strávit líbánky. Píše se rok 1926 a na tehdejší dobu je Sapfó velice pokroková. Řekové, obyvatelé ostrova, si na ni udělají názor hned během prvních minut, kdy trvá na tom, že bude řídit auto, což se pro ženu nesluší. Zvlášť na tomhle ostrově, kde jediné auto je to jejich. Dceruška zámožnáho pána:)
Phil je umělec, malíř, trochu volnomyšlenkář a tak Sapfó povoluje všechny její výstřelky. Sapfó se chce změnit, přestože má krásné dlouhé vlasy, nepřipadá si hezká. A tak jednoho dne nakráčí do pánského holičství, čímž způsobí poprask a řekne, že chce ostříhat na kluka. Ven vyjde jako jako blondýnka s krátce střiženými vlasy. Lidé se od ní odvracejí a křižují se. Sapfó si z toho nic nedělá a usadí se u stolečku jednoho podniku. Všimne si jí mladá hnědovlasá dívka a přisedne si k ní. Představí se jako Helene a stejně jako ostatní je unesena ze jména Sapfó. Zavede ji do muzea, kde její tatínek provádí nějaké výzkumy, než se budou moci vrátit zpátky do Ruska. V muzeu se Sapfó dozvídá o básnířce. Prohlíží si všechny předměty v muzeu a je zaskočená různými obrázky se sexuálním obsahem a stydí se, doma pak ale neváhá všechno se svým manželem vyzkoušet, i když ten se trochu zdráhá.
Helene vzala Sapfó na místo, kam chodí, když chce být sama. Je to útes vysoko na skále, údajně z něj skočila kdysi Sapfó. Nakonec Helene Sapfó políbí. Ta se brání a zmateně odchází. Další den se ale vrátí k Helene domů a od té doby jsou kamarádky, jezdí spolu na kole a povídají si a Sapfó přebírá její názory. Věří v reinkarnaci, že křesťaství je špatné, že láska je láska a když máš to štěstí, že miluješ, nemáš se ohlížet na to, jestli to je muž či žena.
Philovi Sapfó nic netají a dokonce mu i řekla, že políbíla Helene. A nutí Phila, aby měl Helene rád, aby se do ní zamiloval. Vlastně ho k tomu nutí obě. A on se brání, že to nejde, že není arab.
Mezi Helene a Sapfó nezůstane pouze u líbání, nejednou se spolu milují na oblážkové pláži. Jednou dokonce po tom, co obě dívky nutí Phila odpovědět na to, jestli by si vzal Helene za ženu, přestože je ženatý se Sapfó. Phil je nešťastný a utíká z pláže domů. Přijde tam za ním Helene a a on ji maluje nahou. Mezi tím šla Sapfó k nějakýmu šamanovi a ten jí udělal na rameno tetování. Když se vrátila, přistihla Phila a Helene, jak se líbají. Přesto, že tvrdí, že ji to nevadí a je to v pořádku, je na ní vidět žárlivost.
Jednou v noci se Helene vyspí s Philem. Druhý den se o tom baví se Sapfó. Ta žárlí, ale také jí řekne, že ji miluje a chce být s ní. Helene ji ale odmítá, chce rodinu, manžela a dům. To ji Sapfó dát nemůže a rozzlobeně utíká pryč.
Sapfó je raněná a ve vzteku zničí všechny Philovi obrazy. Když mu to pak říká, je ledově klidná, stejně jako když říká, že ho nikdy nemilovala. Čiší z ní bláznovství. Odmítá jet domů, tvrdí, že tady je její domov, tam chce zůstat. Nechce jet zpátky do Ameriky a nechat si nasadit na hlavu elektrody, aby jí spálily mozek. Utíká za Helene, najde ji na útesu. Sapfó se jí vyznávala svou lásku, přemlouvala ji, prosila, dokonce ji políbila, ale Helene odešla.
Sapfó skočila z útesu.
Film nekončí, ale úplný konec vám neprozradím:)

Řekla bych, že to je odpočinkový film, když chcete něco nenáročného, pěkného, co vás pohladí po duši. Ale ne zas tak úplně nenáročného, velmi často tam zaznívají citáty z básní slavné básnířky.
Celý příběh je provázen hudbou, která výborně dokresluje děj. Dokonce podle hudby poznáte, kdy došlo k vyvrcholení ;)
Kostýmy jsou taky pěkné, jen bych řekla, že je na nich moc vidět, že nejsou z roku 1926. Stejně tak i to chování mi přijde trochu neúměrné.
Ale jinak si Sapfó získala moje sympatie, i když vím, že tohle je úpravené a vymyšlené. Kdysi, asi před skoro 4 rokama jsem četla její životopis. A asi si to znova přečtu. Docela mě to naladilo i že bych si přečetla její básničky, nebo alespoň to, co zbylo...

Ještě bych upozornila, pokud se na to v rámci angličtiny chcete dívat bez titulků, správnou angličtinou mluví jen Sapfó a Phil. Helene je ruska a má ruský přízvuk. Pak se tam ještě objevuje angličtina s přízvukem řeckým, což stěžuje porozumění, taky občas používají jiné obraty.

A taky upozorňuji, že film obsahuje sexuální scény a to jak heterosexuální, tak lesbické a nejsou to žádné stíny, kde by nebylo nic vidět!

Podle traileru jsem si myslela, že to je nějaký slaďák a že se mi to nebude líbit, proto jsem to odkládala, ale na dnešní odpočinkové odpoledne mezi tělocvikama (po skoro roce...) se to hodilo.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nympha von Moonthorn Nympha von Moonthorn | Web | 22. února 2011 v 17:05 | Reagovat

Tak tenhle film neznám, ale asi si ho budu muset někde sehnat. Dost mě zaujal, díky za tip :-)

2 punerank punerank | E-mail | Web | 23. února 2011 v 14:49 | Reagovat

Díky moc za pochvalu pokusu o povídku - a co se pokračování týká, možná bys byla zklamaná:)
divím se, žes to našla, protože já článek ani na hl. stránce nezahlídla:)
a zrovna dělaj asi něco z blog.cz, takže se to nevložilo podle mých představ a moc doufám, že už to tak nezůstane:(

3 Shinsuke von Wonderland Shinsuke von Wonderland | Web | 26. listopadu 2012 v 23:12 | Reagovat

Není možné, abych neznal básnířku Sapfó, ale docela zvažuji zda se na film podívám jelikož bych možná změnil své představy o ní. Už jsem si udělal postupem času určité představy a iluze o tom jak asi Sapfó žila a vypadala a tímto filmem bych si to možná akorát rozvířil, no ještě se rozhodnu :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama