Fingersmith - recenze

31. ledna 2011 v 2:29 | Říjnová |  Co mé oko shlédlo
Zrovna jsem ten film dokoukala. Asi před pěti minutami. A zanechal ve mě dojem. Dozvěděla jsem se o něm před pár dny od jedné sympatické slečny. Stáhla jsem si ho, i když jsem věděla, že se mi asi nebude líbit. Drama. Nerada se bojím. A když jsem viděla obrázky, zjistila jsem, že děj se neodehrává v dnešní době. Navíc to má dva díly. Proto jsem od toho nic nečekala.
Vystupuje zde mnoho osob a chvílemi je to matoucí (zvlášť, když se na to díváte anglicky se slovenskými titulky, ještě mám v hlavě trochu zmatek, ze všech jazyků).
Příběh se odehrává ve Viktoriánské Anglii. Dvě rozdílné společnosti, bohatí a chudí. Sue, která vyrůstá u své opatrovnice slečny Sucksbyové, zlodějka. Naproti tomu Maud, kterou ve dvanácti letech odvede její strýc z blázince, kde vyrůstala po smrti své matky. Z Maud má být sekretářka.
Děj se posune o několik let, dívky jsou dospělé. Do domácnosti, kde bydlí Sue, přijde Richard. Muž, který na panství v Brians dává hodiny malování Maud. Není to ale žádný umělec, jen malý podvodníček. I když asi ne malý. Maud zdědila po své matce majetek 40 000 liber, ale dostane je jen tehdy, pokud se vdá. Její strýc ji ale nenechá, chce ji pro sebe, aby pro něj pracovala a tak se panství pro Maud stává vězením. Richard přijde za Sue s nápadem. Pomůže jí získat místo služebné u Maud. Jejím úkolem bude přesvědčit ji, že ji Richard miluje a aby se za něj provdala. Maud pak skončí v blázinci, jako její matka, protože je divná. Až to udělá, Sue dostane 3 000 liber.
Po nějakém váhání Sue souhlasí, když jí slečna Sucksbyová přesvědčí, že její matka by to udělala bez váhání.

A tak se Sue dostala na panství, seznámila se s Maud, je jí společnicí a kamarádkou. Pomáhá jí a vykládá, jak je pan Richard milý. Když má po měsíci pan Richard Rivers přijet, uvědomí si Sue, že má Maud ráda a nechce, aby se za Richarda provdala a skončila v blázinci. Maud se svatbou váhala a Sue trápilo, když ji měla přesvědčovat, aby si ho vzala. Nechtěla to, ale R. na ni tlačil. Kdyby to neudělala, prozradil by, kdo ve skutečnosti je a skončila by špatně.
Svatba je nakonec dohodnuta. Ovšem tajně. Dva dny před tím se stane podle mě zlomová věc. Celou dobu spaly děvčata v jedné posteli, protože Maud měla zlé sny a Sue jí vždycky podávala kapky. Tu noc se ale Maud začala vyptávat, co se od manželky čeká od svatební noci. Sue se zdráhala jí to vysvětlit, styděla se. Řekla, že polibek ji rozvášní. Nakonec jí to ukázala. Nazvala bych tuhle scénu něžnou, s jemnou hudbou na pozadí.
Za dva dny je svatba. Sue tajně balí věci a Maud je zničená, Richarda nemiluje, ale je to jediná cesta, jak se dostat ven. O půlnoci utečou a vezmou se v malém kostelíku. Pak odjedou na jednu chatu. Sue připravuje Maud na svatební noc. Maud je roztřesená, bojí se. Sue ji uklidňuje a znovu dojde k sexu. Ovšem nepředstavujte si žádné divoké scény. Není to porno. Vlastně není ani nic vidět. Ale uvidí je přitom Richard. Maud je další den nesvá, nejí, je smutná. Krvavá skvrna na prostěradle naznačuje, že svatební noc opravdu proběhla. O Maud se vykládá, že začíná bláznit.
Přijede návštěva z Londýna, doktoři. Mluví se Sue a ptají se jí na její paní Maud. Usoudí, že opravdu patří do blázince a za dva dny pošlou kočár.
Nutno podotknout, že Sue a Maud působí jako kamarádky. Na začátku měla Sue jen jedny šaty. Maud jí postupně věnovala některé své. Ten den, kdy jeli do Londýna trvala Maud na tom, že si Sue musí vzít ty nejlepší šaty. Sama Maud si vzala nějaké horší. Když přijeli k blázinci, doktor vyzval paní Maud Riversovou, aby vystoupila z kočáru. Nikdo se ani nehnul. Ani Maud, ani Richard, ani Sue. Po nějaké chvíli vyjde všechno najevo. Doktoři chytí Sue a vytáhnou ji z kočáru. Říkají jí paní Riversová. Maud se na ni ani nepodívá. Sue je hysterická, vzpíná se, křičí, brečí, snaží se všechny přesvědčit, že si ji spletli, že ona není Maud Riversová. Až najednou Maud promluví: Ubohá paní. Sue se jí dlouho dívá to tváře. A Maud se dívá na ni. Pak to pochopí. Sue celou dobu nepodváděla Maud, to Maud podvedla Sue.
Tím končí první díl.
Asi to zkrátím, chce se mi spát:) Ve druhém díle se dozvídáme, že všechno bylo naopak. Maud uzavřela s Richardem dohodu. Nesměl se jí ani dotknout a Maud mu měla dát půlku peněz. Byla to pro ni jediná šance odejít z panství. Jenže co se nestalo. Zamilovala se do Sue, její city k ní byly skutečné. Nechtěla ji zavřít do blázince, ale neustále si opakovala, že Sue je ochotná obětovat ji. Všechno bylo nahrané, snad nic nebylo ve skutečnosti tak, jak se zdálo v prvním díle. Je zde částečná retrospektiva, kde je ukázáno, jak to vlastně bylo.
Richard slíbil Maud, že ji vezme k sobě do domu. Ale tak se nestalo. Řekl, že dokud nedostanou její peníze, nemohou si moc dobře žít, proto zatím zůstanou tady. U slečny Sucksbyové. Maud byla taky podvedena. Ovšem není to tak snadné, jak to vypadá.
Sue je mezitím v blázinci, kde se s ní opravdu nezachází moc dobře. Všichni ji mají za Maud Riversovou, ale ona se je neustále snaží přesvědčit, že je Sue. Nikdo ji nevěří a mají ji za ještě většího blázna. Trpí tam, je cítit její bolest. Při síle ji drží myšlenka na slečnu Sucksbyovou, že začne hledat.
Maud se mezitím postupně dozvídá pravdu. Její matkou měla být Marrienne. Marriene byla "vězněna" v panství tak jako Maud. Proto utekla. Všichni ji hledali a ona narazila na paní Sucksbyovou. Porodila u ní holčičku, ale nechtěla, aby její dcera zažila to samé, co ona. Paní Sucksbyová měla právě narozenou dceru. Marrienne sepsala jakousi smlouvu, že svoji dceru Sue svěřuje do opatrovnictví slečně Sucksbyové a bere si od ní její dceru Maud.
Do blázince se na Sue (Maud) přijde podívat jeden sluha a pozná, že to není skutečná Maud. Příště jí donese klíč a pilník. Sue se podaří utéct. Přes pár překážek se nakonec dostanou zpátky k slečně Sucksbyové. A nastává vyvrcholení. Sejdou se zde všichni. Maud, která zná pravdu, paní Sucksbyová, která miluje "své dvě dcery", přisluhovači a Sue, která netuší, kde je pravda. A nakonec se tu ukáže i Richard Riveres. Začnou se prát, mají nůž. Jedna z těch tří bodne Richarda do srdce. Zřejmě Maud. K vraždě se ale přizná slečna Sucksbyová a je odsouzena k smrti.
Maud zmizí. Sue vyzvedává věci po své opatrovnici a najde dopis, který psala Marrienne. Vrátí se na panství a doufá, že přijde na to, kde hledat Maud. Její první cesta vede do knihovny. A tam, světe div se, za stolem sedí Maud a něco píše.
Nakonec si to ty dvě vyříkají a řeknou si i, jak se milují a touží být jedna s druhou. Závěrečná scéna je podle mě nejhezčí z celého filmu. Tmavá knihovna je najednou prosvětlená a prozářená sluncem. Sue a Maud sbírají ze země spadané papíry. Jejich ruce se dotknout. Vyznají si svou lásku. Jejich rty se dotknout...
Závěrečné titulky.
Říct o takovém filmu, že se mi líbil, mi přijde zvláštní. Násilí, podvod a intriky by se mi neměli líbit. Ale zanechalo to ve mně stopu. Pozitivní. Ano, líbí se mi to. A nic to nemění na tom, že nemám ráda, když někdo někomu ubližuje a podvádí ho, byť je to jen ve filmu. Líbí se mi na tom ten happy end. Jinak bych měla asi zlé sny. Když srdce najde srdce, láska najde lásku. Hrníček a talířek, klíč a zámek. Patří k sobě.
Dobrou noc, děti.

Trailer
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 katsumi-kagakusha katsumi-kagakusha | Web | 31. ledna 2011 v 9:17 | Reagovat

Napsané je to pěkně, problém je v tom, že to není ani tak recenze, jako spíš spoiler. Nemusela jsi o ději vyzrazovat tak mnoho, divák tak částečně přijde o vlastní požitek.

2 momonika momonika | Web | 31. ledna 2011 v 14:05 | Reagovat

Tento film som videla pred pár dňami. Stiahla som si ho netušiac, čo čakať. Koniec prvého dielu ma dokonale vyviedol z rovnováhy. Bola som rovnako prekvapená ako Sue. Celý druhý diel som bola v nemom úžase.
Charakter každej postavy sa mi zdal dopre prepracovaný. Hudbu som veľmi nevnímala, nebola výrazná, ani nejako rušivá.
A nemôžem zabudnúť na Elaine Cassidy, ktorá si zahrala Maud. Obľúbila som si ju už vo filme Stratený svet a ani tu ma nesklamala.
Celkovo sa mi tento film veľmi páčil a zaradil sa medzi moje obľúbené filmy a určite si ho ešte niekoľkokrát pozriem. :)

3 Neonka Neonka | Web | 31. ledna 2011 v 17:44 | Reagovat

Nevím... Film by mě asi moc nebavil, není to můj vkus. Ale pěkně napsaná recenze =)

4 Olaf Olaf | E-mail | Web | 16. listopadu 2011 v 1:07 | Reagovat

Já chci taky takovej bloooog:D

5 Charlie Charlie | Web | 9. července 2012 v 11:27 | Reagovat

Teď jsem začala číst knížku, takže jsem si přečetla jen první odstavec, aby mi to nezkazilo představu. Jsem zvědavá, jak to dopadne.

6 Charlie Charlie | Web | 9. srpna 2012 v 19:10 | Reagovat

A co Tipping the Velvet? Viděla jsi?

7 feel-so-close-to-you feel-so-close-to-you | Web | 3. března 2013 v 23:20 | Reagovat

ten film jsem viděla nedávno a hrozně moc se mi líbil, přestože jsem si taky myslela, že mě nijak neosloví. Ale musím uznat, že se zařadil mezi jeden z mých nejoblíbenějších :) A za ten šťastná konec jsem byla opravdu ráda, jinak bych asi měla týdenní depresi :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama