Smysl života - Úvaha

22. března 2010 v 18:16 | Říjnová |  Ke kávě, k pivu, k panáku. Prostě delší čtení
Minulý týden jsme měli psát ve škole slohovku, já šla místo toho na olympiádu. Den předtím jsme to s kámoškou rozebíraly a ona po mně chtěla, abych jí napsala jednu úvahu na ukázku. Tak jsem napsala. Téma, smysl života. Je to jen takové spíchnuté na rychlo.

Už hodně krát jsem přemýšlela, co je vlastně smyslem života, jaký je důvod, že žijeme, že tu jsme a každý den vstáváme do práce a do školy. Občas mi připadá, že upadám do stereotypu, dny jsou stejné, plynou podle dané rovnice. Vstát, nasnídat se, chvátat do školy, tam několik hodin sedět a tupě zírat před sebe, pak rychle na oběd, vrátit se zpátky do školy nebo chvátat na nějaké doučování, rychle domů, učit se na písemky, večer vyčerpaně padnout a druhý den na novo. To přece není smyslem žádného člověka, honit se den co den a v podstatě ani pořádně nevědět za čím.

born-in-october.blog.cz


Vzhledem k tomu, že nikde nevisí cedule s nápisem 'Smysl života', neexistuje podle mě něco jednotného. Každý člověk je jiný, a proto má i jiný smysl života. Někomu stačí žít šťastně a spokojeně, najít si partnera, založit rodinu, popřípadě postavit dům a zasadit strom. Svůj úkol má splněný a v klidu dožívá.

Řekla bych ale, že v dnešní době už tolik lidí není. Pro spoustu lidí je smyslem života jejich kariéra a práce. Honí se za prací, pracují od nevidím do nevidím, chtějí být lepší a lepší, dosáhnout vysokého postavení, vytyčují si cíle. Jsou šťastni ve svém hektickém životě, neumějí zpomalit. Někteří to ustojí, u někoho se to projeví na zhoršeném fyzickém, popřípadě i duševním stavu.
Někomu naopak stačí, když může být s těmi, které má rád, dělat je šťastnými a spokojenými. Udělal by pro ně cokoliv, jsou středem jeho života, jeho malého vesmíru.
Určitě existuje ještě spoustu dalších a dalších smyslů života a není možné je tady vyjmenovat, protože, jak už jsem řekla, co člověk, to jiný cíl, jiný smysl. Napadá mě ale, že jsou na světě i zlí lidé, kteří ubližují ostatním, ať už slovně, nebo fyzicky. Jejich smyslem života je ranit, ublížit, ponížit. Dokazují si tím svoji převahu, sílu, anebo si jenom kompenzují svoje slabosti. Ve školách tomu říkáme šikana. Děje se to snad v každé třídě, ale jen někde to přeroste tak, že se to stane neúnosné. Na základní škole jsme měli ve třídě jednu holku, jmenovala se Lenka. Nebyla oblíbená, s nikým se moc nebavila, na ostatní se utrhovala. A byla zrzavá, což ke všemu asi také přispělo. Nikdo ji neměl moc rád. A hlavně kluci to dávali najevo. Brali jí penál, vysypávali ho. Pokřikovali na ní rádoby vtipné poznámky, občas asi i nadávky a různé rýmovačky se jménem Lenka, hlavně obecně známé "Lenka plenka podprsenka". Nikdy jsem ji neviděla brečet. Chodila se vztyčenou hlavou, nevšímala si ostatních. Měla svoji kamarádku ve vedlejší třídě a asi jí stačila. Odešla od nás, už ani nevím kdy. Dnes je zní sympatická černovláska se dvěma chlapečky.
Tenkrát bylo smyslem života mých spolužáků téměř každodenní urážení a ponižování. Lenčiným smyslem bylo zřejmě vydržet to, nevzdat se. Podařilo se jí to, z fotek dnes kouká spokojená holka. Její smysl se změnil. Hádám, že dnes jsou jejím smyslem života oba dva chlapečci, aby byli šťastní a spokojení.
Náš smysl života se mění, jak vyrůstáme, žijeme pro něco jiného. Centrem našeho života už není suchá plena, jako když jsme spokojeně cumlali dudlík. Ve školce bylo smyslem našeho života něco jiného. Každá kapitola našeho života má jiný smysl. Některá je delší, některá kratší. Můžeme mít ale obecný smysl života. Pomáhat ostatním lidem. Být stále spokojení, s úsměvem na tváři. Nenechat se ničím skolit. A pak ten další smysl, jako třeba složit maturitní zkoušku, zvládnout vysokou školu, dosáhnout na místo ředitele významné firmy. Anebo všechno najednou. Vždyť kde je napsané, že smysl života musí být jen jeden?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 BBQLAS BBQLAS | 10. března 2013 v 19:15 | Reagovat

Je nám líto, ale tento text nemá SMYSL

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama